سبزیجات تازه و میوه

با وجود اینکه کلمه وجترین به معنای گیاه خوار یک کلمه انگلیسی است اما ما ایرانی ها از دیرباز سبزی خورهای حرفه ای بوده ایم. سبزی خوردن تا چندی پیش پایه همیشگی سفره ایرانی بود که با انواع غذاها مانند آبگوشت و کباب و غیره مصرف می شد. بر روی سفره های ایرانی اولین چیزی که خودنمایی می کرد یک سبد پر از سبزی های مختلف از تره و تربچه تا پیازچه و .... بود که جلوه خاصی به سفره می داد.

اما امروزه استفاده از سبزی خوردن کاهش یافته و افراد میلی به استفاده از آن ها را ندارد. در این مقاله می خواهیم در مورد مزایا و همچنین خواص استفاده از میوه و سبزیجات تازه صحبت کنیم و سخن متخصصین تغذیه را در این امر بدانیم، با ما تا انتهای مقاله همراه شوید.

سبزیجات و میوه جات تازه همیشه از توصیه های دانشمندان و متخصصین تغذیه بوده است. نمی توانید شخصی را مشاهده کنید که از میوه های تازه و خواص آن ها بی اطلاع باشد اما قسمتی از کار مشکل دارد و آن این است که میوه و سبزیجات مصرف نمی کنیم. اگر بخواهیم خواص مصرف سبزیجات و میوه های تازه را بیان کنیم بیش از حد این مقاله خواهد شد و نیاز به نوشتن یک کتاب جامع و کامل خواهد بود اما ما با همه این موارد کار نداریم.

در مقاله ای که پیش روی شماست در مورد یکی از مزیت های روحی و ذهنی استفاده از سبزیجات و میوه جات تازه سخن می گوییم و آن هم جلوگیری از ایجاد استرس و دپرس شدن است. مطالعات جدید نشان می دهد که خوردن میوه ها و سبزیجات خام می تواند سلامت روان را افزایش داده و علائم افسردگی را تسکین دهد.

محققان دانشگاه اوتاگو در نیوزیلند متوجه شدند افرادی که بیشتر در میزان وعده های غذایی طبیعی خود سبزیجات و میوه جات تازه مصرف کرده اند، سطح بالاتری از آسایش فکری، ذهنی و روانشناختی داشته اند تا نسبت به افرادی که بیشتر وعده های غذایی آن را مواد پخته شده به صورت جایگزین تشکیل داده اند. موارد پخته شده بدین منظور ارائه شده است که نه تنها غذاهای غیر از سبزیجات حتی کسانی که سبزیجات پخته مصرف می کنند نمی توانند آن آرامش ذهنی بیابند که تازه ها به انسان هدیه می کنند.

این مطالعه بر روی 422 بزرگسال زن و مرد و در بین افراد 18 تا 25 ساله صورت پذیرفته است و همچنین این مطالعه متغیرهای دیگر مربوط به شیوه زندگی افراد شرکت کننده مانند رژیم غذایی، فعالیت بدنی، شاخص توده بدنی و وضعیت اجتماعی-اقتصادی را نیز در نظر گرفته اند.

محققین بعد از به دست آمدن این نتایج تصمیمات مختلفی را اتخاذ نمودند برای مثال محققان قادر به شناسایی یک علت و اثر خاص برای نتایج خود بودند، آنها گمان می کردند که این همبستگی ممکن است به فراوانی و جذب سریع مواد مغذی در میوه ها و سبزیجات خامی بوده است که توسط شرکت کنندگان به صورت کامل و راحت تر جذب شده بستگی داشته باشد..

این مطالعه می گوید: "میوه ها و سبزیهای خام می توانند سطوح بیشتری از مواد مغذی را از میوه و سبزیجات تهیه کنند که می توانند ارتباط قوی تری با سلامت روانشان داشته باشند."

علاوه بر این، محققان پیشنهاد کردند که فرآیند پخت و پز و تهیه باعث تخریب مواد مغذی خواهد شد که در میوه و سبزیجات تازه وجود دارد و  بنابراین تاثیر مثبت میوه و سبزیجات تازه بر سلامت روان محدود می شود."

این بدان معنا نیست که اگر یک میوه  یا سبزی را پخته شده مصرف کنید برای سلامت روان هیچگونه مزیتی ندارد، زیرا محققان متوجه شدند که دوستانی که میوه و سبزیجات پخته مصرف کرده اند نسبت به قبل با تجربه خلق و خوی بهبود یافته ای آزمایش را به اتمام نموده اند. با این حال، در مقایسه با مزایای بی شماری که توسط کسانی که بیشتر میوه و سبزیجات خام مصرف می کردند، مزایای آن روشن بود.

افرادی که در این پروژه تحقیقاتی شرکت کرده بودند در سه گروه تقسیم بندی شدند و عادات غذایی آن ها در 2 هفته مورد بررسی قرار گرفت. گروه اول همان رژیم همیشگی خود را ادامه دادند، گروه دوم ترغیب به استفاده بیشتر از سبزیجات شدند و به گروه سوم نیز روزانه دو وعده به صورت اضافی از میوه های تازه ای مانند هویج و کیوی و سیب داده شد.

بر اساس نتایح بدست آمده دانشمندان متوجه شدند که گروه سوم بهبود قابل توجهی در سلامت روان و شور و نشاط یافته اند. و بر همین اساس به این نتیجه رسیدند که افرادی که مواد غذایی سالم تر مانند میوه و سبزیجات تازه می خوردند دارای سلامت روان بهتری هستند. این می تواند به شما که احساس می کنید احساس خوبی ندارید کمک کند تا زندگی بهتری داشته باشید.

رضایت عمیق از زندگی، کاهش علائم افسردگی و بهبود خلق و خوی تمام مزایای مربوط به افزایش مصرف میوه خام و سبزیجات است. این مطالعه 10 میوه و سبزیجاتی را که بیشترین ارتباط آنها با هویج، موز، سیب، سبزیجات برگ سبز تیره، گریپ فروت، کاهو، میوه های مرکبات، انواع تازه جات، خیار و کیوی است، شناسایی کرده است که هر چه این میوه ها تازه تر مصرف شوند تاثیر بیشتری خواهند داشت.

سبزیجات و صیفی جات تازه

از لحاظ سبزیجات خام، کرفس، کلم، گوجه فرنگی، قارچ و پیاز قرمز همچنین ارتباط قوی با خلق مثبت داشت. محققان نتیجه گرفتند: "اگر الگوهای ما در مطالعات مداخله تأیید شود، این نشان می دهد که سیاست های بهداشتی می تواند بر ترویج مصرف مواد خام و فرآوری نشده برای رفاه مطلوب تمرکز کند".

 

ما معتقدیم که نظرات و پیشنهادات شما دوستان و مخاطبین گرامی می تواند ما را در تولید محتوایی هر چه با کیفیت تر و جامع تر یاری نماید. از این رو اگر نسبت به موضوع بالا مطلب جدیدی خوانده اید و در مورد سبزیجات می توانید عناوین جدیدی را در اختیار ما و دیگر دوستان قرار دهید، در قسمت نظرات و کامنت ها ما را بی نصیب نگذارید.

نظرات کاربران

نظر برای این مقاله ثبت نشده است
کیف، کفش، لباس