بارها و بارها درباره خواص و ویژگی‌های سبزیجات شنیده‌اید و همه آنچه که می‌گویند نیز درست است. سبزیجات برای یک رژیم غذایی سالم ضروری است. کسانی که در هر وعده غذایی خود از مقداری سبزی و میوه استفاده می‌کنند کمتر در معرض بیماری‌های مزمن قرار می‌گیرند. راهنمای تغذیه سالم یواس دی آ می‌گوید هر فرد باید بین ۵ تا ۱۳ تکه میوه و سبزی در طول روز مصرف کند. هر فرد، در هر سنی، با هر جنسیت، نژاد و میزان فعالیت جسمی باید میوه و سبزی را در وعده غذایی خود بگنجاند. یک فنجان حاوی میوه و سبزی راهنمای کلی برای میزان مصرف این مواد است. کودکان ۲ تا ۳ سال باید یک فنجان، کودکان ۴ تا ۸ سال یک و نیم فنجان، کودکان ۹ تا ۱۸ سال ۲ تا ۳ فنجان و زنان و مردان بزرگسال باید ۳ فنجان میوه و سبزی در طول روز مصرف کنند.

میوه و سبزی را چگونه مصرف کنیم؟

با وجود اهمیت مصرف میوه و سبزی و توصیه‌های فراوانی که برای مصرف آن وجود دارد بسیاری از افراد توجه چندانی به این مساله ندارند. از هر ۱۰ نفر در جهان ۸ نفر از آنها میوه و سبزی کافی در طول روز مصرف نمی‌کند.

عدهای از کودکان تمایلی به مصرف سبزیجات ندارند و تنها بخشی از میوه‌ها را مصرف می‌کنند. این وظیفه والدین می باشد که کودک را با میوه‌ها و سبزی‌ها آشنا کنند. یک فنجان میوه و سبزی حاوی مقدار زیادی نیست و والدین با توجه به ذائقه کودک خود می‌توانند آن را در صبحانه، نهار، شام و میان وعده‌ها قرار بدهند. به همین ترتیب هر فرد بزرگسالی نیز باید در طول روز میوه و سبزی تازه دریافت کند. راه‌های تامین این نیاز بسیار ساده هستند:

ـ صبح‌ها از آب میوه‌های تازه برای نوشیدن استفاده کنید و یا سالاد میوه را در وعده صبحانه قرار دهید.

ـ سالادهای تازه و متنوع را در وعده نهار قرار بدهید. انواع دستور سالاد سبزیجات وجود دارد و بدون شک شما می‌توانید در طی یک ماه برای هر روز یک نوع سالاد را استفاده کنید که حاوی انواع سبزی و میوه است.

ـ در وعده شام به جای مصرف نان و برنج و غذاهای چرب انواع سبزیجات تنوری یا بخارپز را در کنار مقداری کافی از پروتئین مصرف کنید.

ـ حداقل برای یک یا دو وعده از میان وعده یک عدد میوه مصرف کنید.

 

در ادامه می توانید با مقاله پاکسازی بدن با سبزیجات آشنا شوید...

نظرات کاربران

نظر برای این مقاله ثبت نشده است
کیف، کفش، لباس