مواد لازم جهت تهیه مربا زرشک:

زرشک یک کیلو پاک شده

شکر یک کیلو تا ۱۲۰۰ گرم

آب یک و نیم لیوان تا دو لیوان (بیشتر از دو لیوان نشود چون زرشک تازه خودش هم آب دارد)

مقدار کمی وانیل

طرز تهیه مربا زرشک:

زرشک تازه را می توان به دو شکل مربا کرد.

روش اول:

ابتدا زرشک ها را از خار به آرامی جدا کنید، بعد دم آنها را تک تک بگیرید، این کار را با حوصله و آرام انجام دهید تا زرشک ها له نشوند و ظاهرش حفظ شود.

سپس برای شستن زرشک های پاک شده آنها را داخل سبد بریزید و سبد را داخل ظرف پر آب قرار دهید، با این روش هر چقدر شن داشته باشند از زرشک جدا شده و ته نشین می شود، فقط دست به زرشک ها نزنید و آرام داخل سبد بریزید و با سبد داخل آب بگذارید تا زرشک ها له نشوند.

یک روش دیگر برای شستن زرشک ها این هست که وقتی گل های زرشک را از خار جدا کردید بدون کندن دم آنها را داخل ظرف پر آب بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا هر چه شن دارد ته نشین شده و بعد آبکش کنید (این روش هر چقدر هم داخل آب بماند رنگ و مزه زرشک نمی رود، فقط باید زرشک را بعد از شستن سریع پاک شده تا خراب نشود ولی اگر با روش بالا یعنی بعد از تمیز کردن دم آنها را شستید نباید زیاد داخل آب نگه دارید چون بیشتر رنگ و مزش می رود).

شکر و آب را با هم روی حرارت گذاشته و ده دقیقه ای شهد را بجوشانید سپس زرشک های تمیز شده را اضافه کنید و پنج الی هفت دقیقه بگذارید زرشک با شهد بجوشد و می توانید اواخر پخت کمی وانیل هم داخل مربا بریزید و گاز را خاموش کنید و بعد از سرد شدن کامل مربا داخل شیشه ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

مربای زرشک

مربای زرشک

و اما روش دوم پخت مربای زرشک:

زرشک ها را بعد از شستن داخل قابلمه ای لابه لا شکر ریخته و یک روز یا یک شب تا صبح بگذارید یخچال تا با شکری که لابه لای آن ریختید زرشک ها آب بیاندازد.

روز بعد یک لیوان آب داخل زرشک ها ریخته و روی حرارت گذاشته و بعد جوش آمدن یک ربع بگذارید تا بپزد و مربا قوام بیاد (البته اگر زرشک تازه باشد یک استکان آب هم کافی است، یک استکان آب با آبی که خود زرشک دارد برای مربا کافیست)

در این روش میشود حتی نصف شکر را لابه لای زرشک ها ریخت و نصفش را نگه دارید و با یک لیوان آب بگذارید روی حرارت و وقتی که شکر کاملا حل شد زرشکی که با شکر داخل یخچال هست را اضافه کنید و بگذارید تا مربا بپزد و حاضر شود، اواخر پخت هم کمی وانیل اضافه کنید.

نکته:

هر چقدر زرشک ها کمتر بپزد خوشرنگتر است، اگر زیاد بپزید مربا تیره رنگتر می شود.

به نظر روش اول چون شهد آمادست و زرشک ها بیشتر از پنج الی هفت دقیقه نمی پزد خوشرنگتر می باشد.

اگر دوست دارید که مرباتون شیرینتر شود از شکر بیشتری استفاده کنید، شکر و زرشک را اگر برابر بریزید طعم مرباتون ملس می شود.

اگر شربت زرشک هم دوست دارید داشته باشید مقدار شکر را دو برابر زرشک بریزید و همچنین آب را هم باید بیشتر بریزید، وقتی مربا آماده شد زرشک ها را (بعد از هفت دقیقه پخته شدن) با وسیله ای مثل کفگیر بردارید و شهد را بگذارید کمی قوام بیاد و مقداری از آن را روی زرشک ها برای مربا بریزید و مقداری دیگر را برای شربت کنار بگذارید.

نظرات کاربران

نظر برای این مقاله ثبت نشده است
کیف، کفش، لباس