تغذیه کودکان همیشه یکی از مهمترین دغدغه های والدین بوده است. اینکه کودکان خیلی وقت ها توجهی به مصرف مواد غذایی سالم و طبیعی از جمله سبزیجات ندارند و همیشه این مواد مغذی را با دلخوری مصرف می کنند. امروز به بهانه روز جهانی کودک کمی بیشتر با روش های آشنا کردن کودکان با سبزیجات و تغذیه سالم آشنا خواهیم شد.
میدانیم که گرایش‌های غذایی کودکان از سنین پایین شکل می‌گیرد و لازم است تا والدین به این نکته توجه کنند که اگر بچه‌ها در سنین پایین به مصرف غذاهای سالم گرایش پیدا کنند، احتمال سلامتی بیشتری در سنین بزرگسالی خواهند داشت. این یعنی در دوران بزرگسالی کمتر در معرض خطرات و آسیب ها هستند.

میدانیم که بچه ها معمولا از پدر و مادر خود تقلید می کنند و این روند در مورد تغذیه هم صادق است. از پدر و مادری که خود توجهی به مصرف سبزیجات و تهیه غذاهای سالم ندارند نباید انتظار داشت تا بچه‌هایی مشتاق به مصرف این مواد غذایی داشته باشند. پس بهتر است به انتخاب‌های غذایی خود، توصیفی که از غذا داریم و حرف‌هایی که روی میز غذا و سفره رد و بدل می‌شود، توجه بیشتری کنیم.

سبزیجات و کودک

متقاعد کردن کودکان برای مصرف سبزیجات هرگز کار آسانی نیست و این به دلیل هراس از غذای جدید است. معمولا بچه های بین ۲ تا ۶ سال با این مشکل روبرو می شوند. علاوه بر این، طبیعی است که کودکان به خوردن خوراکی‌های شیرین علاقۀ بیشتری داشته باشند، و به همین دلیل است که سبزیجات چندان برای آنها جذاب نباشد. والدین می توانند بعضی از سبزیجات مفید و البته باب طبع کودکان را به روش‌های مختلفی در رژیم غذایی آنها جای دهند. چند گزینه مناسب برای کودکان در ادامه متن معرفی می شوند.

کلم

این سبزی سرشار از ویتامین ث، ویتامین کا و فیبر است و توجه به قرار دادن آن در رژیم غذایی کودکان بسیار توصیه شده است. کلم دارای سولفور به عنوان یکی از مهمترین مواد مورد نیاز بدن می باشد که به کبد در خنثی‌سازی مواد مضر و سمی کمک می‌کند. می‌توانید از کلم برای تهیه غذاهای مختلف استفاده کنید. می‌توان از آن در کنار مرغ، لوبیا، آووکادو و گوجه‌فرنگی‌ استفاده و غذاهای رنگارنگ و خوشمزه ای درست کرد.

مارچوبه

این سبزی منبع غنی از فولیک اسید، ویتامین ث و ویتامین کا است. این ویتامین‌ها برای چشم و سلامت خون مفید هستند. مارچوبه دارای اسید آمینه‌ای به نام آسپاراگینز است که در سم زدایی بدن کودکان بسیار کمک کننده می باشد.

کدو سبز

این محصول حاوی آهن بوده و در تولید گلبول‌های قرمز خون بسیار مفید است. کدو سبز دارای خواص آنتی‌اکسیدانی بوده و برای پیشگیری از استرس بسیار مفید می‌باشد. می‌توانید از کدو در دستورالعمل‌های غذایی گوناگون استفاده کنید.

نخود فرنگی

نخودها منبع غنی کربوهیدرات‌های سالم، پروتئین و چربی‌ها هستند. نخود فرنگی همچنین ویتامین‌های ب ضروری برای بدن کودکان را تامین می‌کند. به عنوان خبر خوب این را در نظر بگیرید که اغلب کودکان این نخودها را دوست دارند و مشکلی در خوردن آنها ندارند. می‌توانید نخود فرنگی را به سالاد، سوپ، خورشت و سایر غذاها اضافه کنید.

در پایان برای تشویق کودکان به مصرف بیشتر سبزیجات می توانید از تزئین سبزیجات استفاده کنید. باید بدانید که می توانید بچه ها را با چند ترفند ساده به خوردن سبزيجاتي كه از آن فراری هستند، تشويق كنيد. شکل دادن بشقاب غذای کودک با سبزیجات و به شکل حیوانات و شخصیت های کارتونی می تواند بهترین راه برای آشتی آنها با این مواد مغذی باشد.

نظرات کاربران

نظر برای این مقاله ثبت نشده است
کیف، کفش، لباس