خواص اسفناج

اخبار روز مقالات

ارزش غذایی سبزی اسفناج

اسفناج یکى از سبزى هایى می باشد که بومى ایران بوده به همین نام احتمالاً به وسیله اعراب به اسپانیا راه یافته و سپس در تمام دنیا انتشار یافته است. اسم علمی اسفناج L. Chenopodiacea Spinacea oleracea می‌باشد که متعلق به تیره Amaranthaceae است و از این نظر خویشاوندى نزدیکى با چغندرقند دارد.

اسفناج از نظر داشتن ویتامین B3 بسیار غنی است، بنابراین داروی مهمی برای برطرف كردن بیماری پلاگر است. اسفناج به علت داشتن منیزیم، جلوی پیشرفت سرطان را می گیرد. برگ اسفناج منبع غنی ویتامین A، B3، C آهن و پتاسیم می باشد. خنك كننده است و برای پایین آوردن تب مفید است. آش اسفناج با گشنیز، برای سردردهایی كه ناشی از سوء هاضمه و اختلال دستگاه گوارشی است، مفید می باشد. اگر آش اسفناج را با آب لیمو و سماق یا آب غوره بخورید، سردردهای ناشی از اختلال كیسه ی صفرا را برطرف می كند. خوردن اسفناج از سرطان جلوگیری می كند، مخصوصا در افرادی كه به مصرف الكل و سیگار عادت دارند.

ارزش غذایی و دارویی اسفناج

اسفناج دارای عناصر کانی مختلفی از قبیل کلسیم، آهن، فسفر، گوگرد، پتاسیم، سدیم و منیزیم می‌باشد. اسفناج از نظر ویتامین‌های  Aو C غنی است. همچنین به مقدار کم دارای ترکیبات تیامین، ریبوفلاوین و نیاسین می‌باشد. درصد گرم برگ و ساقه اسفناج ترکیبات زیر وجود دارد:

آب ۹۲ درصد، کربوهیدرات ۲۳ درصد، پروتئین ۲ درصد، چربی‌ها ۷/۰ درصد، قیبر و ترکیبات سلولزی ۶/۰ درصد و مواد کانی ۷/۱ درصد.

اسفناج “مدر” است. بذر اسفناج خاصیت آرامش‌بخشی دارد و در کاستن تب و التهاب روده و معده نقش مهمی دارد. بذور این گیاه به خاطر داشتن مقدار زیادی “موسیلاژ” خاصیت تب‌بری دارد. این گیاه دارای ترکیبات اسید اکسالیک می‌باشد و خوردن آن برای افرادی که ناراحتی‌های کلیوی و مثانه دارند، توصیه نمی‌گردد. در اسوناج ترکیباتی وجود دارد که باعث از بین رفتن باکتری‌ها می‌گردد و در واقع این گیاه یک Antibacterial می‌باشد. در اسفناج ترکیباتی به نام “فولاسید” وجود دارد که برای معالجه کم‌خونی بسیار مفید و سودمند است.

سبزی اسفناج

سبزی اسفناج

در ایران اسفناج را به صورت پخته یا آب‌پز در غذاهای مختلف و سوپ اضافه می‌کنند و مصرف می‌نمایند. در بعضی از کشورهای خارجی، اسفناج را به صورت خام و همراه با سایر سبزی‌های سالادی به مصرف می‌رسانند. همچنین آن را به غذاهای مختلف اضافه می‌کنند.

اسفناج همچنین دارای انرژی بسیار پایینی است؛ به طوری که هر 100 گرم آن حاوی 10 کیلوکالری انرژی است. میزان فیبر خوراکی آن نیز 8.5 گرم در هر 100 گرم است که هم فیبر محلول و نامحلول دارد، بنابراین می تواند برای افراد با قند و چربی بالا مناسب باشد.

خواص اسفناج

 • این گیاه سرشار از ویتامینB3  است که بهترین گیاه برای بیماران پلاگر است که علائم آن تشنج، ضعف، سو هاضمه و ایجاد لکه قرمز بر روی پوست است.
 • اسفناج معروف است به سبزی غنی از آهن. بنابراین افراد دچار کم خونی حتما آن را مصرف نمایند.
 • این سبزی فعالیت معده را بهبود بخشیده و به هضم بهتر غذا کمک می کند.
 • کلسترول خون را پایین می آورد و برای سلامتی قلب مفید است.
 • سرشار از فیبر است و در نتیجه برای درمان یبوست توصیه می گردد و تمیز کننده روده هاست. از طرفی برای درمان ورم روده هم توصیه می گردد که بهتر است خام مصرف شود.
 • مادران شیرده برای افزایش حجم شیر خود، اسفناج مصرف نمایند.
 • یک گیاه مناسب برای پیشگیری از سرطان معده، روده بزرگ، رحم و حنجره است.
 • اسفناج اسیدیته خون را کاهش می دهد و برای استخوان ها و عضلات مقوی است.
 • توصیه می شود در افراد به خصوص کودکان که اشتهای کمی دارند، این سبزی را مصرف نمایند.
 • این سبزی کک و مک صورت را درمان می کند اما برای استفاده از آن باید طبق دستور آن را با روغن زیتون اعمال نمود.
 • به دلیل داشتن منیزیم بالا، فشار خون را پایین آورده و در نتیجه خطر سکته قلبی را کاهش می دهد.

نظرات کاربران

نظر برای این مجله ثبت نشده است
کیف، کفش، لباس