خواص شوید

اخبار روز مقالات

خواص سبزی شوید

خوردن شوید سرفه و تنگی نفس را بهبود می‌دهد. مصرف شوید تازه، برای تنگی‌نفس، سکسکه، ضعف معده و کبد و طحال، سنگ کلیه و مثانه، درد مفاصل و بیماری‌های تناسلی مفید است. شوید مسکن درد شکم و روده، بازکننده گیر و انسداد آن‌ها و هاضم قوی می‌باشد. پختن گوشت با شوید تازه باعث برطرف شدن بوی بد گوشت و پختن سریع‌تر آن می‌شود. اگر بتوانید آب شوید را با عسل مصرف کنید، سموم بدن و اخلاط غلیظ از معده را از بین می‌برد و باعث تحریک استفراغ شده و انجام این کار در فصل بهار برای تصفیه دستگاه گوارش بسیار مفید است.

خواص شوید

برگ‌های شوید دارای اسانس بسیار معطر و قوی می‌باشند که از آن در تهیه سوپ و غذا و در تهیه خیارشور و ترشیجات استفاده می‌شود. همچنین بذر شوید دارای اسانس برگ می‌باشد که آن را پودر کرده، در تهیه ادویه‌جات مصرف می‌نمایند. بذر شوید خواص دارویی دارد و اغلب به عنوان داروی مدر، ضدر درد، بادشکن و پایین آورنده چربی خون مورد استفاده قرار می‌گیرد. از بذور شوید در تهیه داروهایی برای نوزادان و کودکان به منظور از بین بردن یا کم کردن نفخ معده، درد معده و سکسکه استفاده می‌شود. در آمریکا از بذر شوید در صنعت در تهیه غذاهای آماده، خیارشور، نوشیدنی‌ها و شیرینی‌ها استفاده می‌شود. آزمایش‌ها نشان داده است که بذر شوید دارای ترکیبات زیر می‌باشد:

پروتئین ۱/۳۱ درصد، چربی ۹/۱۷ درصد، کربوهیدرات ۷/۳۵ درصد، ترکیبات معدنی ۹/۹ درصد، فیبر ۷/۲۰ درصد و ویتامین‌های مختلف از قبیل A، B1، B2، B3 و C.

بذر شوید آثار درمانی بسیاری دارد از جمله به عنوان ضد تشنج، ضد درد، بادشکن، ادرار آور و برای تقویت معده به کار می ­رود.

شوید، معجزه ای برای لاغری!

شوید از سبزی های پرکاربرد و خوش طعم و بویی است که برای ما ایرانی ها بسیار مورد استفاده است. شوید یکی از سبزی‌های پرخاصیت است که طرفداران بسیاری دارد. این سبزی علاوه بر طعم دادن به انواع غذاها دارای مصارف درمانی نیز هست.

در شرایطی که تجمع چربی‌ها در نقاط مختلف بدن موجب بروز چاقی موضعی در اندام‌ها می‌شود، فرد نیاز به یک چربی‌سوز مناسب دارد تا بتواند علاوه بر آنکه تجمع سلول‌های چربی را در نقاط مختلف بدن متوقف کند به شکسته‌شدن سلول‌های چربی و از بین رفتن اضافه وزن هم کمک کند.

از دیدگاه درمانگران طب سنتی نوشیدن آب و عرقیات گیاهی به میزان کافی می‌تواند موجب افزایش متابولیسم بدن شده و این شیوه به مرور موجب بهبود روند کالری‌سوزی در بدن می‌شود. به این ترتیب نوشیدن آب به مقدار کافی در طول روز و اضافه کردن مقداری از عرق گیاهی زیره و عرق گیاهی شوید به آب، می‌تواند علاوه بر پاکسازی بدن از چربی‌ها و مواد زائد به افزایش میزان سوخت و ساز کالری‌ها در بدن نیز کمک کند.

نظرات کاربران

نظر برای این مجله ثبت نشده است
کیف، کفش، لباس