خوراک کدو سبز

اخبار روز مقالات

طرز تهیه خوراک کدو سبز

این خوراک قبل از اینکه غذای خوشمزه ای باشد یک غذای سریع و دانشجویی است. بهتر است کدو را با فلفل زیاد بخورید .

مواد لازم برای تهیه خوراک کدو

  • کدو سبز 1 کیلو
  • گوجه فرنگی 5 عدد
  • پیاز 3-4 عدد
  • سیر 3 حبه
  • فلفل دلمه ای (سبز، زرد، قرمز) از هر کدام یک عدد
  • روغن به میزان لازم
  • نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه خوراک کدو سبز

اگر یادتان بیاید مادر و مادربزرگ ها قبل از سرخ کردن کدو و بادمجان، بعد از پوست گرفتن و خرد کردن، آنها را نمک پاشی کرده و در سبدی قرار می دادند و سبد را روی ظرف دیگری جلوی نور خورشید می گذاشتند تا آب آنها گرفته شود. این کار باعث می شد تا هم تلخی بادمجان گرفته شود و هم اینکه هنگام سرخ کردن، روغن کمتری مصرف شود. روشی که اکنون استفاده می شود به این صورت است که بادمجان ها را در آب نمک قرار می دهند تا آب و تلخی بادمجان گرفته شود. البته بعضی هم فقط بادمجان ها را نمک پاشی کرده و می گذارند تا آب آن برود.

همین کار را نیز می توان برای کدو انجام داد. این کار باعث می شود آب کدو گرفته شود و زمان سرخ شدن روغن کمتری استفاده شود.

پس برای تهیه این غذای ساده و سالم گیاهی، ابتدا کدوها را پوست گرفته و از درازا نصف کنید یا به صورت حلقه ای برش دهید و در آب نمک بخوابانید. باید روی کدوها یک سبد قرار داده و روی آن هم جسم سنگینی بگذارید تا کدوها زیر آب نمک مانده و بالا نیایند.

کدو سبز و برش های آن

کدو سبز

سپس کدوها را خارج کرده و خشک کنید. روغن را در ماهیتابه ریخته و بگذارید تا کاملا داغ شود. اگر روغن داغ نباشد، برای سرخ کردن کدوها باید از روغن بیشتری استفاده کنید. کدوها را سرخ نمایید و در ظرفی کنار بگذارید.

سرخ کردن کدو سبز

سرخ کردن کدو سبز

در همین حین می توانید در تابه دیگری سیر خرد شده را تفت دهید. سپس پیاز خرد شده را به آن اضافه کنید تا با هم سرخ شوند. دلیل اینکه ابتدا سیر را باید سرخ کرد این است که سیر زمان بیشتری برای سرخ شدن نیاز دارد.

فلفل دلمه ای ها را نیز خرد نمایید. در این غذا فقط از فلفل دلمه ای سبز و زرد استفاده شده است. در صورتی که اگر از همه رنگ های فلفل دلمه ای استفاده شود، جلوه بهتر و زیباتری به غذا خواهد داد.

گوجه ها را حلقه حلقه کنید و در همان روغن باقیمانده از کدوها سرخ کنید. بعد گوجه ها را خارج کنید.

حالا مواد را لایه لایه در ماهیتابه بچینید.

ابتدا یک ردیف کدوها را در کف ماهیتابه بچینید. روی آنها کمی از مخلوط سیر و پیاز سرخ شده بریزید. مقداری فلفل دلمه ای خرد شده و بعد روی آنها تعدادی گوجه حلقه ای سرخ شده قرار دهید. کمی نمک و فلفل روی آنها بپاشید. مراقب باشید مقدار نمک زیاد نباشد، چون کدوها در آب نمک خوابانیده شده اند به نمک زیادی احتیاج ندارند.

به همین ترتیب دوباره یک ردیف کدو، سیر و پیاز سرخ شده، فلفل دلمه ای خرد شده و گوجه سرخ شده را قرار دهید.

وقتی کدوهای سرخ شده را از ظرف خارج کردید، ته ظرف آب و روغن حاصل از کدوها باقی مانده است. همان را به ماهیتابه اضافه کرده و در آن را بگذارید. سپس حرارت شعله را کم کنید تا کدوها کاملا بپزند.

خوراک کدو سبز

خوراک کدو سبز

توجه: اندازه تمام مواد بسته به ذائقه خود شما قابل تغییر است. به طور مثال می توانید از سیر بیشتری استفاده کنید یا هر مواد دیگری را کم یا زیاد کنید.

نکته: می توانید تمام مواد از جمله کدو، گوجه، پیاز و فلفل دلمه ای را به صورت حلقه حلقه برش دهید و یا اینکه مخلوطی از برش های متفاوت داشته باشید.

نظرات کاربران

نظر برای این مجله ثبت نشده است
کیف، کفش، لباس