دلمه برگ مو

اخبار روز مقالات

طرز تهیه دلمه برگ مو خوشمزه با گوشت چرخ کرده

دلمه برگ مو، یکی از لذیذترین غذاهای فصل بهار است. دلمه برگ مو از پیش غذاها یا غذاهای مرسوم ما ایرانی هاست و در خیلی از نقاط کشورمان محبوب است و زیاد درست می شود. در این مطلب سعی می کنیم طرز تهیه این دلمه خوشمزه را برایتان قرار بدهیم.

مواد لازم برای تهیه دلمه برگ مو :

  • برگ مو یا همان برگ انگور تازه 500 گرم
  • گوشت چرخ کرده 500 گرم
  • برنج 2 پیمانه
  • سبزی دلمه خرد شده 1 کیلوگرم مخلوط (گشنیز، جعفری، نعنا و ترخون) به یک نسبت با گشنیز کمی بیشتر (البته شوید و پیازچه و تره هم می تواند اضافه شود)
  • بیاز بزرگ 2 عدد
  • لپه نصف لیوان
  • روغن مایع 5 قاشق سوپ خوری
  • شکر 3 تا 4 قاشق سوپ خوری
  • آب لیموترش یا سرکه 1 استکان
  • نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم

مواد لازم برای تهیه دلمه برگ مو

مواد لازم برای تهیه دلمه برگ مو

سبزی دلمه شامل نعنا، مرزه، ترخون، ریحان، گشنیز، تره، شِوید و جعفری که البته هر چه میزان سبزی های معطر آن یعنی نعنا، مرزه و ترخون بیشتر باشد، خوشمزه تر می شود.

مراحل تهیه دلمه برگ مو:

ابتدا برگ ها را با آب سرد خوب بشویید. دو سوم قابلمه را از آب پر کرده روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا آب آن به جوش آید. سپس برگ ها را به صورت دسته ای آرام در داخل آب در حال جوش آمدن قرار دهید. پس از گذشت 3 دقیقه یا به اصطلاح پس از 2 جوش خوردن، برگ ها را در سبدی آبکشی کنید. برنج و لپه را هم شسته و در قابلمه ای حاوی مقداری آب بریزید و بگذارید تا بپزد. در صورت دلخواه، مقداری زردچوبه نیز به آن اضافه کنید تا برنج رنگی شود. البته باید مراقب باشیم که برنج را کمی دون برداریم و لپه هم کامل بپزد ولی له نشود.

دو عدد پیاز را هم نگینی خرد کنید. سپس در داخل تابه کمی روغن بریزید و گوشت چرخ کرده و پیاز خرد شده و سبزی را به همراه کمی زردچوبه و نمک و فلفل در روغن سرخ کنید. بعد از سرخ شدن مواد، تابه را از روی اجاق گاز بردارید و برنج و لپه را به آن اضافه کرده و خوب با هم مخلوط کنید. به این صورت مواد داخل دلمه آماده می شود. در داخل قابلمه ای که قرار است دلمه ها در آن چیده شوند، یک قاشق غذاخوری روغن مایع بریزید و چند برگ مو را در کف آن قرار دهید تا دلمه ها نسوزند.

سپس شروع به پیچیدن دلمه ها کنید. برای پیچیدن دلمه ها یک برگ بزرگ را برداشته و مقداری از مواد مخلوط را در میان آن بریزید. سپس اطراف برگ را روی مواد برگردانید تا در واقع بقچه ای از برگ مو درست شود. هر یک از بقچه ها را به صورت وارونه در قابلمه قرار دهید، بعد از آنکه تمام بقچه ها را در قابلمه و در کنار و روی هم چیدید، 2 لیوان آب و 3 قاشق غذاخوری روغن مایع به آن اضافه کنید و روی شعله متوسط اجاق گاز قرار دهید.

پس از جوش آمدن آب، شعله اجاق گاز را کم کنید و بگذارید تا آرام آرام بپزد. اضافه کردن چاشنی آن باید در مراحل پایانی طبخ یعنی زمانی حدود یک ساعت و نیم پس از شروع پخت انجام شود. برای درست کردن این چاشنی، سرکه یا آبلیمو را به همراه شکر در کاسه کوچکی بریزید و کمی حرارت دهید تا شکر به طور کامل حل شود. سپس آن را روی دلمه ها بریزید و بگذارید تا مرحله پخت دلمه کامل شده و چاشنی خوب جذب آن شود.

دلمه برگ مو با گوجه و کوجه سبز

دلمه برگ مو

نکته 1: اگر چاشنی را در مراحل اولیه پخت اضافه کنید، برگ ها سفت می شوند.

نکته2: در صورتی که دوست دارید این چاشنی در مواد داخل دلمه نیز وجود داشته باشد، می توانید مخلوط کردن شکر، آبلیمو و سرکه را در مراحل اولیه انجام داده و مقداری از این چاشنی را در داخل مواد دلمه هم بریزید و با آنها مخلوط کنید.

دلمه برگ مو با زرشک

دلمه برگ مو

نکته3: با توجه به اینکه همه برگ ها به صورت کامل و یک اندازه نیستند و احتمالا چاک هایی نیز در فرم آنها وجود دارد، شما می توانید 2 برگ کوچک چاک دار را روبه روی هم قرار دهید و در واقع برگ بزرگی را به این طریق درست کنید.

نکته4: برای آنکه دلمه ها به حالت پیچیده در ظرف قرار گیرند، پیش از پخت، زیردستی چینی را به صورت برعکس روی دلمه­ های چیده شده در قابلمه قرار دهید.

تزئین دلمه برگ مو شبیه انگور

دلمه برگ مو

طعم چاشنی دلمه برگ مو

چاشنی دلمه شامل آب و سرکه و شکر و نمک است که مقدارشان کاملا سلیقه ای می باشد و می توانید آن را ترش، شیرین یا ملس درست کنید. البته مقدار سرکه باید نصف مقدار آب باشد که گلو را نزند.

 

نظرات کاربران

نظر برای این مجله ثبت نشده است
کیف، کفش، لباس