کشت تره

اخبار روز مقالات

کشت، داشت و برداشت سبزی تره

معرفی سبزی تره :

سبزی تره با نام علمی  Schoenoprasum Allium که به گندنا هم معروف می باشد، کوچکترین گونه از خانواده پیازچه به حساب می آید. این گیاه در آسیا به ویژه ایران، آمریکای شمالی و اروپا به صورت وسیع کاشت می شود. گرچه بیشترین مصرف را در ایران دارد.

این گیاه چند ساله می باشد که در سال اول برگ های بسیار ظریف و تردی دارد ولی در سال های بعد برگ هایش ضخیم تر می شود. این سبزی هم به صورت تازه و هم خشک شده مورد مصرف قرار می گیرد.

تره یکی از سبزی های پرطرفدار در خانواده های ایرانی می باشد. از این سبزی خوشمزه و پرکاربرد در تهیه قورمه سبزی، کوکو سبزی، سوپ و انواع آش استفاده می شود. تره گیاهی است سه ساله که در ابتدا دارای برگ های بسیار ظریف و ترد و بعد از چندین بار چین برگ هایش پهن و ضخیم می شود. تکثیر این سبزی از طریق بذر بوده که در اوایل بهار یا اوایل پاییز کشت می شود.

کاشت و تکثیر تره :

تره از طریق بذر کاشت تکثیر می شود. بهترین زمان برای کاشت تره فصل بهار و پاییز می باشد.

خاک مناسب تره

خاک های رسی شنی برای کاشت بذر تره بسیار مناسب هستند. قبل از کاشت باید خاک را با کودهای ازت و فسفر غنی کرد. برای تقویت خاک، به آن کود ریز مغذی و یا حیوانی اضافه کنید. تره در خاک مرطوب، غنی، دارای زهکشی خوب یا در کمپوست خوب پوسیده شده رشد بهتری خواهد داشت.

نور مناسب تره

این سبزی برای رشد کردن به نور کامل خورشید نیاز دارد و در مکان های نیم سایه به خوبی رشد نمی کند.

دمای مناسب تره

گرمای زیاد موجب از دست رفتن سبزی می شود. بنابراین تره را در فصل مناسب کاشت که بهار و پاییز است بکارید. به صورت کلی این گیاه هوای خنک را بیشتر می پسندد.

آبیاری تره

این گیاه به خشکی خاک حساس است. تره برای رشد کردن به آب فراوان نیاز دارد.

کاشت سبزی تره

بذر تره را می توان در هر نوع خاکی کاشت ولی در خاک های رسی شنی نتیجه بهتری می دهد. بذرهای تره را می توان در دو فصل بهار و پاییز کاشت. در پاییز 25 تا 30 تن کود دامی در هکتار به خاک اضافه می کنند و در فصل بهار قبل از کاشت بذر, مقدار 150 کیلوگرم کود ازت و 100 کیلوگرم کود فسفر به زمین اضافه می کنند سپس در اواسط بهار اقدام به کاشت بذر می کنند. کشت بذر تره به دو صورت دستپاش (در سطح کم) و خطی (در سطوح وسیع) معمول است. در روش کاشت خطی فاصله خطوط کاشت را 20 تا 25 سانتی متر در نظر می گیرند. بعد از رشد کافی برگ ها با چاقوی تیزی آن ها را به فاصله 2 سانتی متر از سطح خاک قطع می نمایند. بعد از برداشت در صورت مقدور 75 تا 100 کیلوگرم کود ازت به خاک اضافه کرده و بعد آبیاری می کنند. حدود 4 تا 5 بار در سال از تره برداشت می شود. بعد از سال دوم یا سوم زمین را مجددا در پاییز شخم زده و دوباره کشت آن را در بهار انجام می دهند.

کشت تره

کشت تره

کاشت بذر سبزی تره در باغچه :

ابتدا باید زمینی را که می خواهید بذر سبزی در آن بکارید را شخم بزنید و به خاک آن کود دامی اضافه کنید و خاک را خوب به هم بزنید تا کود با خاک ترکیب شود سپس خاک را خوب خرد کرده و سطح خاک را صاف کنید.

نکته: اضافه کردن کود دامی کهنه به خاک باعث رشد بهتر سبزی می شود.

بذرها را بر روی بستری که آماده کردید بپاشید، توجه کنید که بذرها خیلی نزدیک هم و فشرده پاشیده نشوند زیرا بعد از اینکه بزرگ تر شدند توی هم رفته و رشد خوبی نخواهند داشت.

حالا کافیست بر روی بذرها حدود نیم سانتی متر کود دامی یا خاک بپاشید و به آرامی خوب آب بدید، بهتر است ۱۰ روز اول با آبپاش آبیاری بکنید تا بذرها جابجا نشوند.

حدود ۵ تا ۱۰ روز طول می کشد که بذرها سبز شوند.

سبزی تره

تره

کاشت بذر سبزی تره در بالکن و گلدان :

در دنیای امروز خیلی ها آپارتمان نشین هستند و ممکن است باغچه ای برای کاشت سبزی نداشته باشند اما در گلدان و بستری کوچک هم می توان سبزی کاشت .

ابتدا گلدانی به اندازه دلخواه تان تهیه کنید سپس خاکی مناسب (ترکیبی از ۶۰ درصد خاک باغچه – ۲۰ درصد ماسه - ۲۰ درصد کود دامی) را درون گلدان بریزید و بذرها را روی خاک بپاشید و روی آن حدود نیم سانتیمتر کود دامی (اگر کود دامی در دسترس نبود از ورمی کومپوست استفاده کنید) یا خاک بریزید و خوب آب بدهید، بهتر است روی آن نایلون فریزر بکشید و بگذارید کنار پنجره جنوبی یا بالکن.

حتما به نور توجه شود چون که به نور زیادی نیاز دارند در کل بهتر است در بالکن در مکانی با نور مستقیم آفتاب نگهداری شود. درصورت کمبود نور ساقه ها بلند شده و سبزی ها کیفیت خوبی نخواهند داشت.

نگهداری و مراقبت های لازم سبزی تره :

 • بذرهای سالم را خریداری کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. در صورتی که بذر قدیمی در منزل دارید، چند عدد از آنها را درون پارچه مرطوبی گذاشته و نگهداری کنید اگر جوانه زد به این معناست که بذرها سالم هستند. در غیر این صورت حتما بذر تازه خریداری کنید.
 • خاک را قبل از این که اقدام به کاشت کنید، شخم زده و به وسیله کود غنی کنید. برای اینکه برگ های تره بزرگ و ضخیم تر شود باید سرشاخه های گیاه را به صورت مداوم قطع کنید تا به این هدف برسید.
 • زمین را به آرامی آبیاری کنید تا بذرها جا به جا نشوند.
 • برای این که از آفت های مربوط به سبزی تره جلوگیری کنید، گیاه را با آفت کش های بدون ضرر و خانگی سم پاشی کنید.
 • می‌توانید هشت هفته قبل از پایان سرما و یخبندان، بذرها را داخل یک گلدان کاشته و در منزل نگهداری کنید و پس از زمان سرما و یخبندان آن را به بیرون منتقل کنید.

سبزی تره

سبزی تره

خواص و فواید سبزی تره :

 • به دلیل وجود فیبر بالا، در درمان یبوست کاربرد دارد.
 • منبع خوبی از ویتامین C می باشد و در درمان اسکوربوت کاربرد دارد.
 • تره مانع رقیق شدن خون است و برای استحکام لثه ها مفید می باشد و به علت داشتن املاح و مواد معدنی بسیار، از گیاهان مقوی می باشد.
 • اشتهاآور بوده و در درمان لاغری توصیه می شود.
 • سوپ تره، درمان کننده بیماری سرماخوردگی است.
 • به دلیل وجود ویتامین C برای روشن کردن پوست صورت استفاده می شود.
 • سوء هاضمه و ناراحتی های دستگاه گوارش با مصرف تره از بین می رود.
 • خوردن شربت تره، به دلیل مدر بودن، در دفع کردن سنگ کلیه نافع می باشد.
 • ترکیب سماق با آب تازه تره برای درمان زگیل بسیار مفید است.

نظرات کاربران

نظر برای این مجله ثبت نشده است
کیف، کفش، لباس