کشت جعفری

اخبار روز مقالات

کشت، داشت و برداشت سبزی جعفری

معرفی سبزی جعفری

جعفری (Parsley) یکی از گیاهان دو ساله می باشد و در واقع از خانواده شوید است. این گیاه در سوپ، سالاد، دسر و ... استفاده می شود. جعفری اگر در سوپ استفاده شود نمک سوپ را کاهش می دهد. جعفری تنها یک چاشنی نیست، بلکه برای سلامتی بسیار مفید است. این گیاه سرشار از آهن و ویتامین های A و C می باشد. جعفری در اکثر نقاط کشور پرورش داده می شود.

جعفری گیاهی است دو ساله به ارتفاع ۳/۰ تا یک متر و دارای ریشه راست دوکی شکل یا متورم (بر حسب نژادهای مختلف) و به رنگ مایل به زرد است. برگ های جعفری، شفاف به رنگ سبز تیره، دارای بریدگی های لوزی یا مثلث شکل با تقسیمات فرعی است. برگ های قسمت فوقانی ساقه آن، منقسم به قطعات باریک و نوار مانند با ظاهری متفاوت از برگ های تحتانی می­باشد، گل هایی کوچک مایل به سبز و مجتمع به صورت چتر مرکب دارد. در قاعده اشعه چترهای اصلی و فرعی آن، زائده­ های باریک و غیر منقسم دیده می شود. میوه آن کوچک و به درازای ۲ میلیمتر به قطر یک میلی متر یا کمی بیشتر به رنگ سبز و دارای بو و طعم بسیار معطر است. ریشه جعفری معمولی نازک ولی محکم است که در تغذیه از آن استفاده نمی شود. عمق ریشه زیاد است (گاهی تا عمق ۱۶۰ سانتی متر) از آنجاییکه جعفری دارای ریشه های فرعی کمی است به همین دلیل برای به سازی خاک مناسب نیست و بنابراین در تناوب زراعی جایی ندارد.

سبزی جعفری

سبزی جعفری

 انواع جعفری

انواع برگ پهن، این نوع جعفری در پخت و پز عطر و طعم بسیار عالی دارد.

جعفری با برگ های چین دار، اگر می خواهید از جعفری به عنوان چاشنی استفاده کنید، این نوع جعفری بسیار عالی می­باشد.

نیاز محیطی سبزی جعفری

سبزی جعفری در مقابل خشکی حساس ولی در مقابل سرما بسیار مقاوم است. کشت این سبزی در هر نوع آب و هوایی امکان پذیر است ولی در آب و هوای خنک بهترین نتیجه را می دهد. جعفری یک سبزی سایه دوست است. زمین مورد کشت باید نرم، مرطوب و دارای مواد غذایی کافی باشد. زمین های نیمه سنگین با هوموس، لومی و شن لومی بهترین زمین های کشت این سبزی می باشند. در خاک های عمیق و قوی به علت و فور مواد غذایی خوب رشد می کند. نظر به اینکه معمولاً از برگ این سبزی استفاده می شود، بنابراین احتیاج آن به کودهای ازته بیشتر است،PH  مناسب خاک برای این گیاه ۶ تا ۷ است.

آب و هوای مناسب جعفری

جعفری یک سبزی فصل خنک می باشد. در مناطقی که زمستان ملایم دارند، مانند خوزستان به راحتی به زندگی خود ادامه می دهد، ولی در مناطقی که زمستان سرد دارند، بوته های آن به وسیله کاه و کلش و یا حصیر پوشیده می شود.

در نقاطی که زمستان های بسیار سرد و یخبندان دارند، قبل از شروع سرما بوته ها از زمین خارج شده، به محل مناسب، مانند گلدان و یا شاسی انتقال می یابند.

خاک مناسب جعفری

زمین مورد کشت سبزی جعفری باید نرم، مرطوب و دارای مواد غذایی کافی باشد. کود دامی نپوسیده برای رشد و نمو گیاه مناسب نیست و باعث اختلال رشد در گیاه می شود. میزان کودهای شیمیایی با توجه به نوع و مواد غذایی موجود در زمین حدود ۹۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم ازت (در دو مرحله)، ۸۰ کیلوگرم P2O5 و ۱۶۰ تا ۱۳۰ کیلوگرم K2O در هکتار است. اگر بخواهند عمل برداشت را در چند مرحله اجراء کنند، بهتر است پس از هر بار برداشت مقداری کود ازته به زمین بدهند (۲۵ تا ۳۰ کیلوگرم در هکتار).

تاریخ و فاصله کاشت جعفری

برای دستیابی به محصول زودتر، می توان بذرهای جعفری را 10 تا 12 هفته قبل از آخرین سرما در گلدان در خانه کاشت. برای جوانه زنی زودتر، بهتر است یک شب دانه ها را خیساند.

اگر می خواهید جعفری را مستقیما در زمین بکارید، باید دانه های جعفری را 3 یا 4 هفته قبل از آخرین سرما بکارید. جوانه زنی جعفری آهسته است و حدودا 3 هفته طول می کشد. (سبزی جعفری می تواند آب و هوای سرد را تحمل کند)

دانه ها را در یک خاک غنی و مرطوب بکارید. خاک های لومی برای کاشت جعفری مناسب هستند. زمان کاشت جعفری در سبزی کاری های بزرگ و در مناطق معتدل در بهار و گاهی نیز در پاییز است. جعفری را در ردیف­هایی به فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر روی ردیف می کارند. فاصله بین ردیف ها در کشت های مکانیزه ۲۵ سانتیمتر است. منطقه ای که جعفری در آن کاشته می شود باید عاری از علف های هرز باشد. به این ترتیب جعفری سه هفته بعد جوانه می زند. جعفری را باید در یک منطقه با آفتاب کامل یا با سایه جزئی کاشت.

اگر جعفری را در گلدان در خانه می کارید، می توانید از چراغ های فلورسنت استفاده کنید و آن ها را در 5 سانتیمتری گلدان قرار دهید. دمای مناسب برای رشد جعفری 21 درجه سانتی گراد می باشد.

جعفری را در باغ خود در نزدیکی مارچوبه، ذرت و گوجه فرنگی بکارید.

سبزی جعفری

سبزی جعفری

کشت جعفری

بذر جعفری به کندی جوانه می زند و جوانه زدن آن حدود ۲۰ تا ۲۵ روز طول می کشد. البته این مدت بر اساس شرایط محیطی ممکن است کمتر یا بیشتر شود. در خارج از ایران ابتدا خزانه می گیرند و سپس بوته ها را نشا می کنند. در ایران بذر را مستقیما می کارند و در بعضی مناطق چند ساعتی (حدود ۲۴ ساعت) بذر را می خیسانند. البته خیساندن بذر باعث سرعت بخشیدن به جوانه زدن بذر می شود.

عمق کاشت در مورد این سبزی حدود ۶ تا ۸ میلی متر می باشد. کاشت جعفری به روش های مختلف صورت می گیرد. اگر به روش خطی کاشته شود، بهتر است فاصله خطوط بین ۲۵ تا ۳۵ سانتیمتر باشد و فاصله دو بوته روی خط کشت ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر در نظر گرفته شود.

در بعضی مناطق جعفری را به صورت دست پاش در کرت های کوچک می کارند و بالاخره در محل هایی که خاک سنگین است و یا مسئله شوری خاک مطرح است، مانند خوزستان، توصیه می شود این سبزی به صورت نشتی کاشت شود. میزان مصرف بذر برای روش دست پاش بین ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم در هکتار و برای کشت های خطی و نشتی ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم در هکتار می باشد.

کنترل علف های هرز در مزرعه جعفری خیلی اهمیت دارد. چون بوته ها به علت کوچک بودن قدرت رقابت با علف های هرز را ندارند. استفاده از کولتیواتورهای دستی برای کنترل علف های هرز و یا ترکیبی از انواع کولتیواتور و علف کش ها توصیه می گردد.

زمان کشت جعفری در مناطق جنوبی کشور از اوایل پاییز شروع می شود، که ممکن است تا اواسط پاییز ادامه پیدا کند. نظر به اینکه بذر جعفری دیر جوانه می زند در کاشت آن باید عجله کرد تا برداشت آن با سایر سبزی ها همزمان شود. در مناطق سردسیری کاشت آن بعد از رفع خطر یخبندان و از اوایل بهار شروع شده و تا اواخر بهار ادامه می یابد. ممکن است بوته ها احتیاج به تنک کردن داشته باشند که در این صورت این کار در ۲ یا ۳ مرحله انجام می شود و نهایتا حدود ۱۵ سانتیمتر فاصله بین دو بوته در نظر گرفته می شود.

 

نگهداری سبزی جعفری

در طول تابستان به طور منظم به جعفری آب بدهید. باید طوری به جوانه ها آب داده شود که خاک خشک نشود.

جعفری

جعفری

آفات جعفری

 • لارو مگس
 • پوسیدگی ساقه
 • لکه های برگی
 • لارو مگس هویج و کرفس

 

برداشت جعفری

میوه های جعفری را از اول مرداد تا شهریور ماه، ریشه ها در آبان ماه و برگ ها را از اواسط خرداد تا اواسط آبان برداشت می نمایند. چین اول برگ جعفری را از اواسط تا اواخر خرداد با علف چین یا کمپاین سبزی چین برداشت می کنند. برگ­های جعفری را معمولاً بر حسب نوع بذر کشت شده و دفعات بذر پاشی، شرایط آب و هوایی و آبیاری تا مهر ماه با فواصل حدود ۴ هفته‌ای، ۳ تا ۴ بار برداشت می کنند. ریشه جعفری را از اواخر مهر تا اوایل آبان ماه با چغندر کن یا کمپاین مخصوص چغندر و سیب زمینی برداشت می نمایند. میوه های جعفری هم در شهریور ماه آماده استفاده می شوند. از هر هکتار زمین ۲/۱ تن میوه (دانه) پاک شده و ۳۰ تن سبزی تازه بدست می آید. برگ های برداشت شده را در دستگاه های خشک کن در حرارتی معادل ۴۰ درجه سانتی گراد خشک کرده و در ماشین برگ چین یا در دستگاه های برش در اندازه های ۲ میلی متر می برند. ریشه هایی را که با دست یا به وسیله شخم زن برداشت شده شستشو داده و آنها را بوسیله ماشین های مخصوص به قطعات کوچک تقسیم می کنند و در دستگاه های خشک کن در حرارت ۶۰ تا ۸۰ درجه سانتی گراد خشک و سپس پرداخت می نمایند. میوه ها را نیز در دستگاه های بذر پاک کن در شرایط استاندارد پرداخت و بوجاری می نمایند. هنگامی که برگ ها 3 قسمتی شدند، جعفری قابل برداشت است. زمانی که برگ های جعفری به بلوغ رسیدند می توانید آنها را برداشت کنید. یکی از روش های ذخیره سازی جعفری برای مصرف به صورت تازه، قرار دادن ساقه های جعفری در آب است، یا می توان آن ها را خرد کرد و در فریزر نگهداری نمود. همچنین می توان جعفری را خشک کرد و آن را در یک ظرف در بسته قرار داد.

برداشت سبزی جعفری به این طریق انجام می گیرد که برگ های آن را با داس یا چاقوهای مخصوص از بالای جوانه انتهایی، که معمولا یکی دو سانتیمتری در بالای سطح خاک قرار دارد، قطع کرده، در دسته های کوچک و بزرگ بسته بندی می کنند سپس به بازار عرضه می نمایند. به این ترتیب در طول فصل رشد چندین مرتبه قابل برداشت است. بعد از هر برداشت مصرف کود ازته به صورت سرک (حدود ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم در هکتار) توصیه می گردد.

جعفری

جعفری

خواص جعفری

عطر و طعم لذیذ و پُر از طراوت جعفری باعث شده است که این سبزی به عنوان یکی از سبزی های محبوب مردم شمرده شود. اما با اینکه این سبزی، بسیار مغذی است و برای سلامتی بسیار مفید است، خیلی از مردم آن گونه که باید درباره خواص آن آگاه نیستند و از آن بیشتر برای تزئین غذاهای مختلف استفاده می کنند.

سبزی جعفری یک منبع بسیار خوب ویتامینA ، ویتامینC ، ویتامین K و حاوی مقادیر زیادی از مواد کانی مانند کلسیم، فسفر، سدیم و پتاسیم می باشد. به علاوه جعفری منبع غذایی خوبی از آهن و اسیدفولیک است.

منظور از منبع بسیار خوب، یعنی ۲۰ درصد یا بیشتر نیاز روزانه ی فرد به آن ماده مغذی را برآورده می کند. منبع خوب، یعنی ۱۰ تا ۲۰ درصد نیاز را برآورده می کند.

سبزی جعفری

سبزی جعفری

فواید جعفری

 • تزئین دهنده غذا
 • بالا بردن سلامتی انسان
 • آنتی اکسیدان قوی
 • جعفری مفید برای داشتن قلبی سالم
 • حفاظت در برابر آرتریت روماتوئید
 • جعفری از بین برنده بوی بد دهان
 • پایین آورنده فشار خون
 • درمان کم خونی

نظرات کاربران

 ماریا مرادی
09:42 | 1398/03/26

سلام بسیار خوب بود . فقط در صورت امکان کمی بیشتر توضیح داده شود.

 admin
07:14 | 1398/03/27

 سلام ممنون از توجه شما. در مقالات آتی تکمیل می گردد.

آیا این نظر برایتان مفید بود؟ 44 بله42 خیر
کیف، کفش، لباس