کشت پیازچه

اخبار روز مقالات

کشت، داشت و برداشت سبزی پیازچه

سبزی پیازچه با نام علمیAllium Schoenoprasum  گیاهی است دوساله، دارای ریشه های سطحی. انتهای ساقه پیازچه در خاک بصورت استوانه ای ضخیم شده و برگ ها در اطراف آن قرار می گیرند و مواد غذایی در آنها ذخیره می شود. آب فراوان در زمان رشد و نمو بر عملکرد محصول می افزاید. پیازچه احتیاج زیادی به نور دارد. بنابراین روزهای آفتابی در رشد و نمو گیاه بسیار موثر است. پیازچه بیشتر برای بهبود طعم و مزه غذاها مصرف می شود و بسیار خوش مزه و خوش طعم است و می توان به صورت خام یا در غذا از آن استفاده کرد. ارتفاع پیازچه به ۲۵ تا ۳۵ سانتیمتر می رسد. زمان کشت این گیاه از اوایل اسفند تا اواخر خرداد ماه است. رنگ برگ پیازچه، سبز تیره است و در سال دوم گل می دهد .

گل پیازچه، از نوک ساقه میانی که تا ۱۰۰ سانتیمتر ارتفاع پیدا می کند و به شکل لوله‌ای می باشد، به صورت چتری و به رنگ‌های سفید مایل به سبز ارغوانی و بنفش خارج می شود .

پیازچه، انواع مختلفی دارد که ۳ نوع معروف و مشخص آن عبارتند از:

۱پیازچه معمولی که رنگ آن مایل به قرمز می باشد .

۲پیازچه سفید پیش رس .

۳پیازچه دائمی برگ پهن .

پیازچه

پیازچه

خاک مناسب پیازچه

اگر می خواهید پیازچه را در باغچه کشت کنید، مقداری خاک برگ و ورمی کمپوست را با خاک مخلوط کنید و برای کشت در گلدان مخلوط کوکوپیت + پیت ماس + خاک باغچه ترکیب خوبی است.

پیازچه نسبت به اسیدیته خاک بسیار حساس است، مناسب ترین خاک برای کشت پیازچه خاک های هوموسی با PH بین 5.5 تا 6.5 می باشد.

نور مناسب پیازچه

پیازچه به نور زیاد خورشید نیاز دارد. در خانه می توانید پیازچه را پشت پنجره نورگیر پرورش دهید. پیازچه به سرما بسیار حساس است.

آبیاری پیازچه

این گیاه همیشه باید مرطوب نگه داشته شود، قبل از سبز  شدن گیاه خاک باید دارای رطوبت باشد و بعد از سبز شدن سه روز یکبار آبیاری شود.

دمای مناسب پیازچه

پیازچه یک محصول فصل خنک است. مناسب ترین دما برای کشت پیاز 13 تا 24 درجه سانتی گراد است. دمای مناسب برای رشد غده پیازچه 25 درجه می باشد. دمای بالاتر از 27 درجه سبب کاهش رشد پیاز می شود. همچنین سبب کشیده و نامرغوب شدن غده پیاز می شود. میزان رشد در دماهای بالاتر از 27 درجه سانتی گراد شروع به افت می کند.

پیازچه برای تولید گل احتیاج به شرایط روز بلند دارند و اگر در شرایط روز کوتاه کاشته شود هیچ وقت پیاز گل نمی دهد.

انواع پیازچه

انواع پیازچه

نحوه کاشت در باغ، باغچه و یا زمین پیازچه

ابتدا متناسب با مقدار بذری که می خواهید بکارید کرت را آماده کنید. زیر و رو کردن خاک باعث رشد بهتر گیاه می شود .کرت را آبیاری کنید. بذر پیازچه در عمق نیم سانتیمتری خاک کاشته می شود. بهتر است که بذر پیازچه کمی با فاصله کاشته شود، سپس کمی خاک روی آن بریزید و خاک را مرطوب کنید

این گیاه به دو صورت خطی و دستپاش کاشته می شود .در طریقه دستپاش، وجین کردن و بیرون آوردن علف‌های هرز مشکل خواهد بود .در این روش بایستی با خارج ساختن تعداد زیادی از پیازچه‌های سبز شده کشت را تُنُک (خلوت) نمود به همین دلیل مقادیر زیادی از محصول تلف می گردد .

در طریقه کاشت خطی (ردیفکاری) وجین کردن زمین آسان می گردد و خارج ساختن علف‌های هرز به سادگی صورت می پذیرد. همچنین برای خرد کردن سِلِه زمین (سله شکنی) و نرم کردن خاک مشکلی پیش نخواهد آمد. در طریقه خطی، بایستی سعی شود که فاصله خطوط از یکدیگر ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر باشد و بذرها به فاصله ۵ سانتیمتر از یکدیگر روی خطوط قرار گیرد.
بوته‌های دوساله پیازچه که به گل می نشینند، پس از آن که گل‌ها کامل شدند، بذرها در داخل غلافی سبز رنگ در نوک ساقه میانی بوجود می آیند این ساقه‌ها را پس از رسیدن و قبل از آن که خشک شوند قطع نموده در محل سایه و خشک که هواگیر باشد خشک می کنند .سپس آنها را تکان داده بذرها را جدا می سازند و از خاک و خاشاک جدا نموده در ظرف مناسبی مانند کیسه و یا قوطی نگهداری می کنند .

پیازچه

پیازچه

نحوه کاشت در گلدان پیازچه

در دنیای امروز خیلی ها آپارتمان نشین هستند و ممکن است باغچه ای برای کاشت سبزی نداشته باشند اما در گلدان و بستری کوچک هم می توان سبزی کاشت .

گلدان مناسب با مقدار بذرها را تهیه کنید. دقت کنید زهکشی گلدان به خوبی انجام شده باشد. سپس خاکی مناسب (ترکیبی از ۶۰ درصد خاک باغچه – ۲۰ درصد ماسه -۲۰ درصد کود دامی) را داخل گلدان بریزید و بذرها را روی خاک با فاصله ای بین ۵ الی ۱۰ سانت بپاشید و روی آن حدود نیم سانتیمتر کود دامی (اگر کود دامی در دسترس نبود از ورمی کمپوست استفاده کنید) یا خاک بریزید و خوب آب بدهید بهتر است روی آن نایلون فریزر بکشید و بگذارید کنار پنجره جنوبی یا بالکن.

حتما به نور توجه شود چون که به نور زیادی نیاز دارند در کل بهتر است در بالکن در مکانی با نور مستقیم آفتاب نگهداری شود. درصورت کمبود نور ساقه ها بلند شده و سبزی ها کیفیت خوبی نخواهند داشت.

پیازچه

پیازچه

نحوه کاشت پیازچه در خانه

روش اول:

در کمتر از پنج روز می توانید یک پیازچه کامل را از تکه ای از آن پرورش دهید. ریشه پیازچه که کمی ساقه دارد را در یک لیوان کوچک آب قرار دهید. در عرض چند روز پیازچه های تازه خواهید داشت.

روش دوم:

در بدنه یک قوطی پلاستیکی سوراخ هایی با فاصله دو سانتی متر ایجاد کرده و در آن خاک ریخته و دم پیازهایی که جوانه زده اند را از این سوراخ ها بیرون بگذارید. بعد طبقه طبقه خاک و پیازها را تا بالا بچینید. از جوانه ها می توانید به عنوان پیازچه استفاده کنید یا بگذارید برای روز مبادا بزرگ شده و به پیاز تبدیل شوند. ریشه دورانداختنی پیاز را در خاک بکارید تا مجددا رشد کند.

روش سوم:

ریشه دورانداختنی پیاز را در یک گلدان یا مستقیما در خاک بیرون بکارید تا مجددا رشد کند.

روش چهارم :

کاشت از طریق بذر پیازچه و پیاز خوراکی که پیشتر توضیح داده شدند.

انواع روش های برش پیازچه

پیازچه

برداشت پیازچه

برداشت پیازچه زمانی انجام می گیرد که حداقل 50 درصد و یا حداکثر یک سوم برگ های پیاز به طرف پایین خمیده شده باشد. پیازچه های برداشت شده را به منظور خشک شدن چند روز بر روی زمین پهن می کنند.

نظرات کاربران

نظر برای این مجله ثبت نشده است
کیف، کفش، لباس