سبزی نامه

سجاد رحمانی

مصرف کدام غذاها می تواند به جلوگیری از آنفولانزا کمک کند؟

یکی از شایع ترین بیماری های ویروسی که به شدت واگیردار نیز است، بیماری آنفولانزا می باشد. تقریبا هر کسی در طول سال یکبار به این بیماری دچار می شود. حتما شما هم می دانید که ابتلا به این مشکل، چند روزی شما را ار زندگی روزمره عقب می اندازد. در فصل سرما امکان مبتلا شدن به آنفولانزا به شدت افزایش می یابد به همین دلیل باید سیستم ایمنی بدن خود را قوی و آماده نگه داریم. برای این امر کافی است تا از غذاهایی استفاده کنید که می توانند به جلوگیری از آنفولانزا کمک کنند. ما در این مقاله شما را با برخی از این غذاها آشنا می کنیم.

هویج

هویج یکی از بهترین غذاها برای جلوگیری از آنفولانزا می باشد. این خوراکی دارای مقادیز زیادی آنتی اکسیدان است که می توان از مهم ترین انها به بتا کاروتن و ویتامین A اشاره کرد. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که می توانند نقص های دستگاه ایمنی بدن را پوشش دهند. ویتامین A به مقابله با رادیکال های آزاد و پیشگیری از آسیب دیدن سلول ها کمک می کند. بهترین روش برای بهره بردن از هویج این است که آن را به صورت خام یا کمی آب پز شده استفاده کنید. اگر روزی یک هویج بخورید، احتمال ابتلا به آنفولانزا تا 75 درصد کاهش پیدا می کند.

تخم مرغ

سالم بودن و کارایی غده تیروئید یکی از مهم ترین قسمت ها برای مبارزه با عوامل بیماری زا محسوب می شود. مصرف تخم مرغ در صبحانه باعث می شود تا به بدنتان سلنیم برسد و در نتیجه تیروئدتان تقویت شود. تخم مرغ ها همچنین سرشار از پروتئین و آمینو اسیدها هستند، مصالح مورد نیاز برای تمام سلول ها. پروتئین با افزایش سلول های T به حمایت از سیستم ایمنی کمک می کند. آمینو اسید ها می توانند با تحریک سیستم ایمنی بدن، باعث جلوگیری از آنفولانزا شوند.

کیوی

کیوی یکی از بهترین مواد برای دریافت آنتی اکسیدان ها می باشد. کیوی سرشار از کاروتنوئیدها، پلیفنول ها و ویتامین C می باشد. همان طور که پیش تر اشاره کردیم، آنتی اکسیدان ها نقشی حیاتی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارند. همچنین کیوی بر خلاف دیگر میوه ها حاوی خواص ضد التهابی می باشد که می تواند به شما در حفظ قدرت دفاعی بدن کمک کند. تحقیقات نشان داده ویتامین C ممکن است بتواند روی مدت زمان بیماری نیز تاثیر داشته باشد. اگر شما از جمله افرادی هستید که از کیوی خوشتان نمی آید، می توانید از خوراکی های مانند فلفل دلمه ای، توت فرنگی و مرکبات دیگر استفاده کنید.

سوپ مرغ

یکی از رایج ترین غذاها در زمانی که شما به بیماری دچار شده اید، سوپ است. سوپ مرغ هم بر روی سیستم دفاعی بدن و هم بر روی روحیه تان تاثیر دارد. تحقیقات زیادی بر روی تاثیر سوپ مرغ انجام گرفته است ولی هنوز مشخص نشده است که تاثیر اصلی را مرغ می گذارد یا آب سوپ. سوپ مانند یک ضد التهاب عمل می کند و سرعت حرکت مخاط از بینی را افزایش می دهد در نتیجه گرفتگی بینی بهبود می یابد. آب مرغ حتی می توانند با فرایند ساخت پروتئین های بدن کمک کند.

سیر

سیر قوی ترین ماده غذایی برای مقالبه با بیماری ها و مشکلات پاتوژنی می باشد. هیچ ماده ای به اندازه سیر در خود خواص ضد التهابی، ضد عفونی کننده و آنتی باکتریالی ندارد. تحقیقات همچنین نشان داده مصرف روزانه مکمل سیر می تواند دوره بیماری هایی چون سرماخوردگی و آنفولانزا را کوتاه کند. زکریا راضی در کتاب الشفا می گوید، شما با مصرف روزانه یک حبه سیر به صورت خام، از ابتلا به هر گونه بیماری مصون می مانید. در احادیث اسلامی نیز به خاصیت این ماده غذایی اشاره شده است.

گالری تصاویر

نظرات کاربران

نظر برای این سبزی نامه ثبت نشده است
کیف، کفش، لباس